E-post‎ > ‎

8. Sök e-post

Sök i mejlen


Google har världens största tjänst för att söka. Det har de naturligtvis tagit med sig in i alla de program som vi nu fått i vårt Google konto. Skall du söka i epost skriver du in det du söker efter och får som vanligt svar på dina "träffar". Klicka på ett av dina svar och du är inne i ditt sökta mejl. Nu har vi inte så många mejl ännu i vår Inkorg så vi får improvisera lite. Säg att jag vet jag har fått något mejl som innehåller texten "färger  och teman", vi skulle också kunna skriva "färger teman". Vi skriver in vår text och klickar på den blå ikonen för sökning. Som du ser får du också ett alternativ och göra en vanlig sökning på Google efter dina ord. Skulle du klicka här kommer en ny flik öppnas och du är ute på en normal Google sökning. Det ville vi inte utan sökningen skall bara ske i dina mejl. Skulle detta hända så byt tillbaka till fliken Inkorgen överst i ditt fönster.

När du klickat så ser du dina svar. Här visas också var dina mejl finns med en vit etikett. I vårt exempel står Inkorgen som en vit etikett.